Jak dobrze dbać o laptop

Poprawna praca laptopa i długość jego działania w dużej mierze zależy od Nas użytkowników, by cieszyć się żywotnością urządzenia jak najdłużej należy pamiętać o kilku zasadach:

  1. Konserwacja układu chłodzenia:
  2. Praca na odpowiednim podłożu
  3. Odłączanie laptopa od zasilania po zakończonej pracy
  4. Poprawne zamykanie systemu operacyjnego (z opcji systemowych)

Konserwacja układu chłodzenia:

Układ chłodzenia to bardzo ważny a zarazem wrażliwy element laptopa. Zapewnie obieg powietrza wokół radiatora i tym samym nie pozwala na przegrzanie się układów płyty głównej.

W sytuacji gdy układ chłodzenia jest zabrudzony, zmniejsza się jego wydajność, co w konsekwencji prowadzi do przegrzewania się układów takich jak procesor, mostki, grafika.

Dalsze skutki przegrzewania się laptopa prowadzą wyłączania się laptopa bądź do trwałego uszkodzenia płyty głównej.

Ważne jest by raz na jakiś czas wykonać czyszczenie i konserwację układu chłodzenia. Nie tylko czyszczenie z kurzu jest ważne, ale należy pamiętać o wymianie past termo-przewodzących, termopadów. Pasta przewodząca występuje na procesorach, mostkach i kartach graficznych. Wymiana nie powinna być wykonywana ?po kosztach?. Należy stosować bardzo dobrą pastę, gdyż usterki spowodowane przegrzanie są o wiele kosztowniejsze.

Jeśli mimo wykonanej konserwacji chłodzenia dochodzi do nas dźwięk głośniej pracy wentylatora, nie wykluczone, iż będzie konieczność jego wymiany. Zalecamy wyminę na oryginalne i nowe części.

Czyszczenie klawiatury:

Obecnie na rynku istnieje wiele preparatów do czyszczenia klawiatur. Z doświadczenia wiemy, iż nie każdy z tych środków służy naszej klawiaturze. W wielu przypadkach dochodzi do nadmiernego rozpylenia preparatu co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia klawiatury.

Najlepszym sposobem czyszczenia szczelin między klawiszami jest sprężone powietrze, stosowane z dużej odległości (około 15-20 cm) od klawiatury. Jeśli chcemy wyczyścić same klawisze klawiatury posłuży na do tego płyn do mycia naczyń bądź do mycia szyb. Rozpylamy go na szmatce i delikatnie przecieramy klawisz po klawiszu. PAMIĘTAMY, iż szmatka ma być zwilżona NIE MOKRA!!!

Problem z połączeniem z siecią przez LAN bądź WiFi:

W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy kabel i router działają poprawnie.

Jeśli korzystamy z kabla częstą przyczyną braku połączenia jest uszkodzony kabel, gniazdo LAN bądź układy na płycie głównej. W niektórych przypadkach jest ono zabrudzone i wystarczy je przeczyścić.

Jeśli kabel jest sprawny, gniazdo nie wygląda na uszkodzenie ani zanieczyszczone a dalej mamy problem z połączeniem internetowym to sytuacja może być bardziej złożona. W takim przypadku uszkodzenie może dotyczyć:

-układu karty sieciowej na płycie głównej-wymagana jest jej wymiana.

-uszkodzonych transformatorów– np. typu TLA (nie w każdej płycie głównej występują).

–uszkodzonych połączeń (ścieżek, przelotek) płyty głównej– wymagane odtworzenie połączeń.

–uszkodzenia mostu północnego-zaleca się wymianę układu.

W przypadku połączenia przez WiFi problem może dotyczyć:

karty WiFi-można spróbować wyczyścić styki karty oraz złącza na płycie głównej, oczywiście odpowiednim środkiem do tego typu czyszczeń;wymiana karty WiFi;

uszkodzenie anten, przewodów-w takim przypadku dane anteny kwalifikują się do wymiany;

uszkodzenie ścieżek oraz uszkodzenie mostu północnego-odtworzenie ścieżek/wymiana układu.

Możliwe jest także uszkodzenie połączeń układów z płytą główną (same układy mogą być sprawne) ? w tym przypadku wystarczy przelutowanie lub reballing.

Możliwym rozwiązaniem bez ingerencji w laptopa jest podłączenie zewnętrznych kart WiFi lub LAN (np. przez ExpressCard, PCMCIA).

Nie działa klawiatura i touchpad:

Za poprawne działanie klawiatury i touchapada odpowiada układ na płycie głównej tzw. KBC. W niektórych przypadkach jest on blokowany np. przez uszkodzoną baterię w laptopie. Jesli po wyjęciu baterii nadal klawiatura i touchpad nie współpracują należy sprawdzić te podzespoły poprzez wypięcie i ponowne wpięcie taśm do płyty głównej. Jeśli mimo to, nie działają usterki należy szukać na płycie głównej. Za poprawnie działanie tych elementów odpowiada układ KBC oraz most południowy.

Klawiatura nie działa prawidłowo:

Problemy z klawiaturą często pojawiają się po zalaniu lub niewłaściwym czyszczeniu klawiatury. Mogą być także spowodowane uszkodzeniem baterii (błędy systemowe).

UWAGA: jeśli klawiatura była kiedykolwiek zalana to należy ją wymienić!!!

Podczas wymiany klawiatury należy bardzo dokładnie obejrzeć płytę główna pod kątem śladów cieczy. Pozostawione plamy na płycie głównej w przyszłości spowodują korozje ścieżek i laptop przestanie działać. W sprawie czyszczenia laptopa najlepiej zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanego serwisu.

Czasami z przyczyn nam nieznanych klawiatura przestaje działać. Jesteśmy pewni, że nie było zalana ani nie było żadnego uderzenia, upadku. W takiej sytuacji należy podejrzewać uszkodzenie elektroniki klawiatury, jej taśmy bądź układów na płycie głównej

Jeśli zagubił nam się jeden bądź kilka klawiszy zawsze można spróbować dobrać brakujące przyciski..z pewnością jest to tańsze niż wymiana całej klawiatury. Dołożenie klawiszy udaje się wykonać w ciągu kilku minut.

Brak podświetlenia matrycy:

W przypadku tej usterki objaw jest jeden natomiast uszkodzonych elementów może być bez liku.

Jeśli przy uruchomieniu laptopa na matrycy widzimy tylko zarys ikonek bez podświetlenia to możemy być pewni, ze usterka dotyczy układu podświetlenia matrycy. Obecnie występują dwa rodzaje matryc: CCFL – świetlówkowe i LED.

Usterka może dotyczyć:

-taśmy matrycy- należy ją wymienić

-świetlówki (w matrycach CCFL)- kwalifikuje się do wymiany

-inwerter- (w matrycach CCFL)- kwestia wymiany bądź naprawy

-układu na płycie głównej, który odpowiada za sterownie układem podświetlenia- kwestia naprawy płyty głównej.

Podstawowe układy znajdujące się na płycie głównej:

BIOS– to program zawarty w pamięci FLASH ? zawiera informacje do obsługi urządzeń na płycie głównej i podłączonych do niej (np. dyski, napędy, karta grafiki, porty USB, porty, klawiatura, itp). Wykonywaniem programu zawartego w BIOS najczęściej zajmuje się KBC.

 

KBC (kontroler klawiatury) ? wbrew nazwie obsługa klawiatury to tylko jedno z wielu zadań KBC. W czasie startu płyty KBC wykonuje polecenia zawarte w BIOS, załącza i kontroluje przetwornice i urządzenia płyty głównej oraz zewnętrzne. Kontroluje także poprawność startu płyty. W czasie pracy płyty KBC kontroluje klawiaturę, touchpad, przetwornice, temperaturę z czujników i pracę wentylatorów, jasność matrycy. W stanie czuwania KBC kontroluje ładowanie baterii i pracę przetwornic działających w stanie czuwania oraz kontroluje stan przycisku POWER lub urządzeń mogących wywołać start laptopa. Uszkodzenie KBC lub BIOS spowoduje brak możliwości uruchomienia płyty głównej ? procedura startowa nie zostanie zainicjowana lub zostanie przerwana.

CPU ? PROCESOR? element wykonawczy ? wykonuje on rozkazy zawarte w pamięci.

MOST PÓŁNOCNY? Bezpośrednio obsługuje procesor, pamięć ram (platforma Intel, w platformie AMD pamięć obsługuje procesor). Most ten może także obsługiwać kartę grafiki lub zawierać ją w sobie (zintegrowana krata grafiki).

 

MOST POŁUDNIOWY? obsługuje większość urządzeń na płycie głównej lub do niej podłączonych bezpośrednio lub pośrednio. Zadania mostu południowego i jego połączenia z innymi układami najlepiej obrazują załączone schematy. Most ten zazwyczaj zawiera także zintegrowaną kartę dźwiękową.

Most południowy zawiera RTC ? zegar czasu rzeczywistego

GPU ? KARTA GRAFIKI? specjalistyczny układ odpowiedzialny za przetwarzanie i wyświetlanie obrazu (na matrycy lub urządzeniach zewnętrznych).

Może występować jako:

– osobny układ na płycie głównej ? grafika dedykowana;

– zintegrowana i zawarta w moście północnym;

– zewnętrzna ? na osobnej płytce.

Grafika zintegrowana wykorzystuje pamięć RAM (współdzielona), grafika dedykowana i zewnętrzna własną pamięć VRAM

Obsługą GPU zajmuje się most północny.

Wyżej wymienione opisy podstawowe urządzenia płyty głównej. Każdy przypadek należy rozważać/diagnozować indywidualnie.