Na jakiej podstawie dobierać przepustowość łącza internetowego dla domu lub firmy?

Dostęp do internetowej sieci, to dzisiaj element obecny praktycznie w każdym domu. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Sam dostęp do internetu, to jedno, ale warto zauważyć, że tak jak różne potrzeby przedstawiają użytkownicy, tak możemy spotkać różne warianty i prędkości łącz, które pozwolą nam na swobodne korzystanie z sieci Web. Niniejszy artykuł pomoże zorientować się odnośnie tego, na co zwracać uwagę, gdy wybieramy podłączenie, by zapewnić sobie możliwie najbardziej optymalne rozwiązanie, pozostające w zgodzie z naszym indywidualnym zapotrzebowaniem.

Po pierwsze ? przeznaczenie łącza

Dostęp do internetowej sieci, pociąga za sobą bardzo szeroki wachlarz możliwości. Jedni w związku z tym skupią się na elementach rozrywkowych, inni będą wykorzystywać net do pracy. Jeżeli mamy w planie regularne wykorzystywanie poczty elektronicznej, bądź przesył większych plików, zdecydowanie nie zda egzaminu łącze, które ma przepustowość 2 megabitów. Przy działaniach typu firmowego, trzeba się pokusić o wybór czegoś z wyższej półki. Minimalna przepustowość, o której mówimy na potrzeby takich biurowych działań, to według dzisiejszych standardów ? 15 megabitów.

Co z dostawcą?

Z jednej strony ? komfortowa sytuacja, bo firm na rynku coraz więcej. Z drugiej jednak, trzeba zrobić pewien research, żeby ostatecznie wyłonić idealne dla swoich potrzeb rozwiązanie. W zasadzie, do wyboru mamy dwie główne furtki. Albo topowe korporacje dostarczające internet, albo mniejsze firmy, mające zasięg regionalny czy lokalny, udostępniające internet z wykorzystaniem swoich rozwiązań technologicznych.

Wybór rozwiązania, warunkuje też nasz tryb korzystania z dostępu do sieci. Idealnym przykładem będzie LTE, które szturmem wdziera się teraz na polski rynek. Wcześniej, alternatywą dla kablowych, modemowych taryf, były prywatnie instalowane sieci radiowe, które umożliwiały łapanie mocnego sygnału. Minusem jednak było to, że ?radiówki? nie zawsze funkcjonowały dobrze w warunkach szybko zmieniających się czynników pogodowych. Wobec tego, stałość dostępu do internetowej sieci była wyraźnie zaburzona.

Plusem jest to, że dzisiaj w większości przypadków, gdy już bierzemy pod uwagę jakieś rozwiązanie, możemy dokładnie sprawdzić, jaki zasięg czy ograniczenia przepustowości dyktowane zastosowaną siecią podłączeń, będą charakterystyczne dla danych obszarów. Najtrudniej jest na obrzeżach miast, gdzie w wielu miejscach mamy do czynienia ze starymi instalacjami, które bardzo mocno ograniczają wachlarz opcji do wyboru.