Łącza internetowe

Czynniki mające wpływ na obniżenie jakości internetu bezprzewodowego

Bezprzewodowy dostęp do internetu, to niejako znak dzisiejszych czasów. Technologia bezprzewodowa w ogóle, jest dziś charakterystyczna dla wielu kontekstów, może być uważana za bardzo wygodną i spotkać ją możemy w coraz większej ilości urządzeń. Skupmy się jednak na WiFi. Skoro mamy do czynienia z bardzo dużym zainteresowaniem tym rozwiązaniem w gronie osób podłączonych do Internetu w Polsce, warto byłoby powiedzieć trochę o tym, jak postępować, by nie zaskoczyły nas okresowe spadki transferu, przeciążenia przy ściąganiu etc.

Przede wszystkim pamiętajmy, dobierajmy ilość komputerów podłączonych do WiFi adekwatnie do tego, jaką przepustowością dysponujemy. Czyli, jeśli mamy słabą prędkość, rzędu 2-3 megabitów i tendencję do równoczesnego korzystania z internetu paroma źródłami, logicznym jest, że nie poszalejemy. Im większa przepustowość, tym większy sens wykorzystywania dostępu bezprzewodowego.

Poza tym, czynnikiem obniżającym wydajność, może być kwestia dostawcy. Wiadomo, że poza topowymi na rynku ? Orange i UPC, mamy jeszcze masę większych i mniejszych firm, z których część, to tak zwane ?osiedlówki?. W większych ośrodkach miejskich, w skupiskach blokowisk, działają właśnie takie firmy, a ich instalacje nie zawsze są stabilne. Przez to, zdarzają się nie tylko spadki prędkości, ale też okresowe przerwy w dostawie internetu. Z resztą, każdy, kto kiedykolwiek korzystał z dostępu do internetu za pośrednictwem takiej firmy, pewnie świetnie wie o czym mowa.

Pomówmy sobie trochę o smartfonach. Te popularne urządzenia ma dziś praktycznie co drugi użytkownik telefonów komórkowych. Z reguły, w ramach abonamentu lub taryfy prepaid wykupuje się pakiety danych. Aby na nich oszczędzić, w warunkach domowych lub innych, gdzie dostępne są wolne sieci, następuje właśnie przełączenie z pakietu danych na WiFi. Jak nietrudno się domyślić, choć to mniejsze urządzenia, to jednak są źródłami, które odczuwalnie przekładają się na jakościowy aspekt dostępu do internetowej przestrzeni.

Warto stawiać więc na takie firmy, które oferują nie tylko szybkie, ale przede wszystkim stabilne łącza internetowe. Wtedy, możemy śmiało odpuścić sobie rozwiązania kablowe i skupić się na wygodnym, bezproblemowy dostępie do internetu w ramach technologii bezprzewodowej. Z drugiej strony, w dobie trwającej obecnie ekspansji LTE na Polskę, mamy do czynienia z coraz bardziej konkurencyjnym rynkiem, z którego słabsze jednostki są na bieżąco odsiewane.

Testy prędkości łącza online ? czy są rzetelne?

Dzisiaj mamy do wyboru na rynku całe mnóstwo wariantów dostępu do sieci internetowej. Dostawcy kusza nas prędkościami, atrakcyjnymi cenami, a także komfortem korzystania z dostępu do internetowych stron, ściągania bez problemów i wieloma innymi elementami.

Wraz ze wzrostem ilości działających na rynku dostawców, a co za tym idzie, także i wzrostem dostępności usług, głównym kryterium różnicującym dostawców, stały się oferowane prędkości.

Parę lat temu, w modzie zaczęło być porównywanie prędkości, by sprawdzić stan faktyczny. Jeśli chodzi o narzędzia do tego pomiaru, najpopularniejsze stały się strony internetowe ze specjalnymi skryptami, dedykowanymi do takich obliczeń. To proste, wchodzimy sobie na stronę, na przykład Speedtest i w kilka chwil uzyskujemy dane, które mówią o prędkości przesyłu oraz prędkości maksymalnej pobierania. Warto podkreślić, że są to dane oparte na faktycznych parametrach, które nie przekłamują. Słowem, mamy na czysto obraz danych, które odpowiadają kondycji rzeczywistej naszego łącza.

Dzięki wykorzystywaniu tego typu narzędzi możemy zweryfikować, czy rzeczywiście prędkość internetowego łącza, którym dysponujemy, będzie adekwatna do tego, co mamy zawarte w warunkach ofertowych u swojego dostawcy.

Oczywiście, jeśli chodzi o weryfikację maksymalnej prędkości, to następuje ona już na etapie technicznego sprawdzenia. Inaczej mówiąc, za określenie maksymalnej prędkości odpowiedzialni są technicy z firmy, odpowiedzialnej za podłączenie internetu w danej lokalizacji.

Są też rozmaite programy, które mają na celu zwiększenie prędkości łącza internetowego. Fakty są jednak takie, że mało które narzędzie tego typu, będzie faktycznie powodowało jakąś poprawę. Parametry techniczne, to raczej sztywna kwestia nie do przeskoczenia, pomijając modernizację instalacji internetowych oraz dopasowywanie prędkości łącz do rosnących wymagań rynku.

Warto dobrze przemyśleć dobór odpowiedniej prędkości łącza, zakładając że ktoś niej est ograniczony starą infrastrukturą, naprawdę warto czasem zainwestować w szybszą przepustowość łącza, niż taka, o której myślimy docelowo. Wszystko dlatego, że przy stałym i swobodnym dostępie do internetu, można szybko odkryć zupełnie nowe zastosowania, a tym samym wykorzystywać internet w większym stopniu.